laupäev, 22. märts 2014

Comenius projektikohtumine Iirimaal 13.-16. märtsini












Neljapäeva, 13. märtsi  varahommikul lendasid direktor Maiu Plumer ja tehnoloogiaõpetaja Hillar Kuusik Comeniuse projektikohtumisele Iirimaale Knock´i Kooli. Knock School asub Iirimaa läänerannikul Mayo piirkonnas kaunil künklikul igirohelisel maastikul. Knock on Euroopas tuntud kui tähtis palverännupaik. 19. sajandi lõpus Suure Näljahäda ajal sai Knock kuulsaks pühapaigana. Tänapäeval ilmestavad pisikest külakest suured parkimisplatsid ja mitu kirikut, neist suurim mahutab 5000 palverändurit. Knocki on külastanud ka Rooma paavst ning igal suvel on külake palveränduritest tulvil.
17. märtsil tähistab kogu Iirimaa tähtsaima pühaku Püha Patricku päeva.  Rahvusvärve rohelist, oranzi ja valget leidus naiste riietuses, tänavapildis kui ka kohvikukookides.
Suure püha eel kogunes Knocki Kooli ligi 40 Comeniuse "Celebrating Europe" projektipartnerit üheksast riigist. Pikavere kooli direktor Maiu Plumer on projekti koordinaator ning seekord oli kokku lepitud, et suure püha eel kogunevad kõigi üheksa riigi ja kümne kooli esindused.
Reede, 14. märtsi sisustas Knocki koolipäev. Koolis õpib umbes 150 õpilast liitklassides, kus on kuni 37 õpilast. Kooli noorimad on 4-5- aastased ja vanimad umbes 12-aastased lapsed. Meie mõistes lasteaialapsed istuvad viksilt koolivormides ümber laudade, kirjutavad, joonistavad ja arvutavad kella üheksast kuni üheni. Umbes 30 lapsega liitklassis õpetab vaid üks õpetaja, kes töötab lastega kuni 28 tundi nädalas. Kõikides klassides on väga palju kirevat näitmaterjali küll seintel ja isegi lagedel. Kokku on lepitud, et kõikvõimalikud reeglid ja tähtsamad teadmised iga ainevaldkonna kohta peavad olema pidevalt nägemisulatuses. Nii ongi klasside seinad täis matemaatika, inglise ja iiri keele, loodusteaduse, ajaloo jm reegleid ja põhiteadmisi. Lapsed istuvad kuuekesi ümber laudade, igaühel on individuaalsed õpimapid, suurematel ka tööraamatud. Kõik kassid on väga hästi varustatud arvutitehnikaga, puutetahvlitega,  terve kapitäis mobiilseid IKT vahendeid on pidevas kasutuses. Väga suurt rõhku pööratakse õigekeelele, igal nädalal on "spelling" testid, mis näitavad õpilase keelelist arengut. Kord nädalas on koolis muusikaõpetaja, soovijad saavad ka pilliõpet. Väikesel kontserdil esineski kooli orkester, kus mängis igas eas viiuldajaid, kitarriste, flöödimängijaid. Peamiselt mängitakse iiri rahvamuusikat, ka rahvatants on au sees ja seda oskab igaüks. Kooli eripäraks on loodusõpe. Osaletakse üle-Euroopalises "Nature School" programmis, koolil on väike köögiviljaaed, isegi kasvuhoone, õunapuu, lillepeenrad ja lillepotid. Lapsed, õpetajad ja lapsevanemad kannavad ühiselt nende eest hoolt. Koos külalistega istutati pidupäeva ja projektipartnerite auks kiriku parki tammepuu.
Laupäeva, 15. märtsi sisustas Knocki koolipere ekskursiooniga kaunil Iirimaa läänerannikul, külastasime Westporti, tegime paarikümnekilomeetrise rattamatka Püha Patricku mäe jalamile, mis kõrgub üle 700 meetrise vulkaanina otse mererannalt. Norra esindus käis ka mäetipus. Iirimaa on igiroheline, ka talvel on karjamaad rohelised ning märtsis hakkavad  kõikjal õitsema kollased okkalised "fur" põõsad, mis kaunistavad karjamaid jagavaid  iidseid kiviaedu. Juba lennujaamast hakkasid silma paljudes kohtades kasvavad erkkollased nartsissid. Tagaisteel Dublinisse läbi terve Iirimaa nägime rongiaknast üksikuid põlde ja metsatukki, tuhandeid lambaid koos imearmsate talledega.
 Iirlased peavad väga lugu oma muusikat ja tantsust, pidupäevadest ja keelest. Kuigi iiri keelt tänapäeval aktiivselt ei kõnelda, õpivad kõik seda koolis.
Suur tänu väga huvitava programmi ja sooja vastuvõtu eest Knocki kooliperele. Tore oli kohtuda taas kogu suure projektmeekonnaga. Maikuu lõpus sõidavad Pikaverest Saksamaale järgmisele projektireisile Andre ja Jürgen ning õpetajad Aet, Tiina ja Helju.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar